סיכום כנס הקיץ של חיפ"א | 5 ביולי 2017 | דן פנורמה בתל אביב

תאריך: 05/07/2017

pediatric050717

ביום רביעי ה-5 ביולי נערך במלון דן פנורמה בתל אביב כנס הקיץ המסורתי של חיפ"א.

הכנס נפתח באסיפה כללית של חברי החברה, בה הוצגו נתונים על פעילותה בשנה החולפת ותוכניות העתיד וכן נערכה הצבעה בה אושר תקנון חדש המאפשר צירופם לחברה של רופאים לא מומחים ושל חברים נלווים שאינם MD (אחיות מוסמכים, מילדות, מדריכות הנקה, פסיכולוגים ועוד).

מליאת הכנס הוקדשה לשאלה: רפואת הילדים לאן? ובה פאנל המורכב מרופאי הילדים הראשיים של ארבעת קופות החולים, פרופ' יעקב קוינט (מכבי), פרופ' יוסי מאירוביץ (כללית), ד"ר דורון דושניצקי (לאומית) וד"ר אפרת וקסלר (מאוחדת) ובהנחיית פרופ' יעקב אורקין, מזכ"ל חיפ"א וד"ר הקטור רויזין, גזבר חיפ"א דנו בבעיות העכשוויות ובפתרונות אפשריים בעתיד הנראה לעין. בהמשך התייחס לשאלה גם פרופ' שי אשכנזי, יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ילדים, אשר גם חלק עם הנוכחים הרהוריו בעניין אתגרי רפואת הילדים בישראל 2017.

המליאה נסתיימה בטקס מרגש בו הוענק אות יקיר חיפ"א לאחד מעמודי התווך של רפואת הילדים הקהילתית, ד"ר מנואל (מנו) כץ, נשיא עמותת גושן. מנו משלב מזה 43 שנים בין רפואת ילדים בקהילה, ניהול במערכת הבריאות והוראה. כיהן פעמיים כיו"ר חיפ"א וכן כיו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ילדים. היה מזכ"ל האיגוד האירופי לרפואת ילדים, נציג אירופה באיגוד העולמי לרפואת ילדים. הוא נשיא החברה העולמית לקונצנזוס ברפואת ילדים ובריאות הילד ונושא תפקידים בכירים בקונפדרציה האירופאית ברפואת הילדים ECPCP ובחברה הבין לאומית לרפואת ילדים חברתית (ISSOP). שימש בתפקידים בכירים בשרותי בריאות כללית, המרכז הרפאי סורוקה ומכבי שרותי בריאות. מכהן כמנהל מחלקת אם וילד באזור הדרום במשרד הבריאות ויו"ר ועדת ההיגוי הארצית בנושא אלימות במשפחה, ניצול מיני וחסרי ישע במשרד הבריאות. נושא תפקיד הוראה באוניברסיטת בן גוריון ובמקביל הוא פרופסור חבר באוניברסיטת מיימונידס בארגנטינה. על פועלו ובשבחו דיבר פרופ יעקב אורקין ועל היכרותם רבת השנים הרחיב פרופ' אמריטוס רפאל גורודישר.

לאחר הפסקה קצרה הכנס התפצל לארבעה אולמות ובכל אחד מהם שתי ישיבות. להלן פירוט שמונת המושבים:

  • מושב באנדוקרינולוגיה פדיאטרית בהנחיית ד"ר דוד שטריך, יו"ר האיגוד הישראלי לאנדוקרינולוגיה פדיאטרית וד"ר מארי נופי ברהום, גזברית האיגוד, בו שמענו על הגישה לילד עם התבגרות מוקדמת מפי ד"ר גרטה בריל והגישה לילד עם התבגרות מאוחרת מפי ד"ר מריאנה רחמיאל, וכן הרצאה על המתבגר הטרנסג'נדר מפי פרופ' אורית פנחס חמיאל.
  • מושב אנדו גינקולוגיה פדיאטרית בשיתוף החברה הישראלית לגינקולוגיה של ילדות ומתבגרות ובחסות חברת כצט, בהנהגת ד"ר דבורה באומן, יו"ר החברה הישראלית לגינקולוגיה של ילדות ומתבגרות וד"ר כרמית אבנון זיו עסק בשינוי בגישה לאמצעי מניעה במתבגרות – הרצאה מפי ד"ר דבורה באומן, דימום בלתי סדיר במתבגרות: מה תקין ומה דורש בירור – הרצאה מפי ד"ר שלי בן הרוש נגארי, הגישה לבירור וטיפול בתלונות וולוו-וגינליות – הרצאה מפי ד"ר מתן אלעמי-סוזין, ותסמונת השחלות הפוליציסטיות בנערות, גישה אבחנתית וטיפולית – מפי ד"ר נועה גרובר
  • מושב בחסות חברת טבע עסק בהפרעת קשב וריכוז ונערך בשפה האנגלית. ד"ר מיכאל פלד מארה"ב דיבר על הגישה הפרקטית להפרעת קשב וריכוז.
  • מושב על רפואת הילדים בחצר בית הספר עסק אף הוא בהפרעת קשב וריכוז: מה תפקידו של רופא הילדים בטיפול – הרצאה בחסות חברת נוברטיס על ידי ד"ר נגה דובי, וכן על הגישה לתלמיד המתקשה בביה"ס: האם זו הפרעת למידה? הפרעת קשב? בעיות אורגניות? התנהגות ?, הרצאתה של ד"ר דינה צימרמן.
  • במושב בנושא מחלות ריאה ילדים שמענו על הגישה לילד עם שיעול ממושך מפי פרופ' אלי פיקאר, מנהל מכון ריאות ילדים, המרכז הרפואי שערי צדק.
  • מושב על מחלות זיהומיות הוקדש לגישה לילד עם ריבוי מחלות חום: מתי לברר לעומק?, הרצאה ודיון בניהולה של ד"ר אורלי מגד.
  • מושב גסטרואנטרולוגיה נגע בגישה לילד עם עצירות – הרצאה בחסות חברת תרו מפי ד"ר צילי לנגן, והגישה לילד עם יציאות מרובות מפי ד"ר ענת ירושלמי
  • מושב על מידע רפואי vs ידע ההמונים כלל הרצאה בחסות מועצת החלב של ד"ר משה משעלי מבית-הספר לבריאות הציבור, אוניברסיטת חיפה והרצאתו של ד"ר שמעון ברק על יחסי רופא מטופל בעידן ד"ר גוגל

לאחר ארוחת הצהריים ואחרי הפסקה של כמה שנים נערך השנה גם מפגש חברים ברשת המחקר של רופאי הילדים בקהילה, בה הועלו סוגיות ורעיונות בנושא הרחבת פעילות חיפ"א במחקר בקהילה.

בכנס נכחו כ-600 איש ובנוסף לתכנית המדעית המגוונת והמעניינת יש לציין חלוקת דיפלומות לחברי חיפ"א, עריכת סקרים ובראשם סקר חשוב על שחיקת רופאי הילדים, בהובלת האיגוד לרפואת ילדים, ואווירה קולגיאלית וחברית מצוינת.

תודה למארגנים וברכת חזק ואמץ